Na szczęście w styczniu dni powoli robią się coraz dłuższe, a ogrodnicy zaczynają odliczać dni do pierwszych wysiewów. Sprawdź co dzieje się w ogrodzie w styczniu, o czym warto pamiętać i jakie prace wykonać.
Styczeń w ogrodzie - lista prac
- okrywanie roślin wrażliwch na mróz
- zimowy wisiew kwiatów (winter sowing)
- uprawa kiełków i rzeżuchy w domu
- wrzucanie śniegu do szklarni lub tunelu
- planowanie nasadzeń na nowy sezon
- konserwacja narzędzi
- bielenie drzew owocowych
- dokarmianie ptaków
- doświetlanie roślin domowych - warto umieścić je bliżej okna
- pobieranie zrazów do szczepienia
- związywanie i strząsanie śniegu z roślin zimozielonych
- niedopuszczanie do całkowitego zamarznięcia oczka wodnego
Więcej na temat zimowych prac ogrodowych znajdziesz w artykule Co robić w ogrodzie zimą.
Szklarnia w styczniu
Warto zacząć przygotowywać szklarnię do wiosennych wysiewów już w czasie zimy. Ziemia w szklarni jest osłonięta od opadów atmosferycznych, dlatego gdy nie jest podlewana może zbyt mocno wyschnąć. Byłoby to niekorzystne dla organizmów żyjących w glebie, których obecność jest istotna dla rozwoju naszych roślin. Warto od czasu do czasu podlać ziemię w szklarni, nawet wtedy, gdy nic w niej nie rośnie. Podczas śnieżnych zim można także wrzucić do szklarni śnieg, który topniejąc nawodni glebę. To także sposób na dodatkową aktywność w czasie, w którym ogrodnicy mają znacznie mniej ruchu, niż w pełni sezonu.
Kwiaty kwitnące w styczniu
Ciemiernik
Cenna bylina o zimozielonych liściach i pięknych kwiatach. Najlepiej czuje się w miejscach zacienionych, osłoniętych od wiatru w wilgotnej, próchnicznej i bogatej w wapń glebie. Istnieją różne gatunki ciemierników, jednak najpopularniejszym i najwcześniej kwitnącym jest ciemiernik biały (Helleborus niger).
Oczar
Ciekawy krzew zakwitający zimą w kolorach od żółci po czerwień. Wymaga gleby żyznej, wilgotnej, lekko kwaśnej oraz słonecznego, zacisznego stanowiska. Młode rośliny mogą przemarzać, dlatego warto okrywać je w pierwszych latach po posadzeniu.